Nu lyser av sommarns alla blommor. Nu surrar bin, och sjunger överallt. Nu vinden genom trädens höga kronor men i min är det visset, mörkt och kallt. Här är det och förvuxet, fult och snårigt och lika hopplöst grått och trist som i bröst. Därute det av sommarns alla dofter. är det sommar, men här inne är det höst.
Jag levde lycklig här med dig och katter ett liv i och utan omsorg att bli frälst. Försonad med min karaktär, jag har aldrig förmott att säga nej till som helst. Och aldrig nekat mig det ena andra, och livet, tills jag krossades en dag. Det börja med att du mig med en annan, en som du sa var mycket än jag.
Vårt gräl tog veckor, ropen med gråten och jag blev jämförd med din fina vän Tills du bekände att hon givit dig på Då blev det dödstyst här i igen! Ifrån den stunden var den kvinnan hatad Hon hade lekt med dig, med oss ett slag Och ja jag det som även jag var ratad Jag ville slåss, och gick mot mitt nederlag
Jag kom med beredd under min kappa hon kom ut i sidenpumps och sa: God dag! Kom in och dig ner en stund så får vi prata! Jag bara stammade, nu minns jag vad... Och jag blev på likör och cigarriller och kunde inte få mig till att nej! Och när vi var vi bästisar och bundis och jag tog saker som du med hem till dig!
Jag går i mitt pompej, i bland ruiner och jag traskar runt i utav vårt liv Men du skall ge mig pikar om sekiner och aldrig skall du bli en tidsfördriv! Nej, åt det gamla vi binda vackra kransar och ta liv och mina katter som de är. Och trots all kärleksbrist och trasighet och Dig jag älska livet ut, dig har jag kär!