Så mange ting på hjertet, føler det er nok med bars/ Set så meget i mit liv, at det ikke kan Mine rettigheder er krænket, de kan forsvares/ Så mange i hovedet, men de kan ikke besvares/ Og du dømmer mig uden at kende Ja jeg masse synder har, Djævlen vil ikke glemme Prøver at træffe et valg, men kan ikke bestemme jeg plaf' min skald, eller lade livet blænde mig/ Så mig hvad jeg burde at gøre/ For muligheder, de gøre mig skør/ Min verden er en militærbase, så jeg honnør/ Himlen er grå, alt har mistet At jeg ikke længere kan mig selv, gøre det ikke bedre/ undgå at falde i fælden, så jeg grundigt leder/ Men i en verden af materialer og glæder/ Er det svært at gå igennem, uden
Se det har fået os til at falde ned på knæene/ Valgte at rejse mig op, for jeg kender min skæbne/ Jeg kender min skæbne! Så ikk' stå stille min bror, hold dig Bliv ved med at gå, selvom Djævlen lige er i Selvom lige er i hælene!
Verden den min bror! Kan ikke naiv/ Bér til at der skal mere end en kugle til at tage mit For længe har vi været overpressede og Kun baseret på den som deres tunger støbte/ i hjertet på kujoner, der begyndte at flygte/ Af frygt for sandheden, som vi Men der skal handling til, det nok med ord/ At råbe revolution, er nok min bror/ Så når de spørger om hvor vi vil gå/ Så fortæl dem alle sammen og Branco er på/ Branchen har for det/ Den har ved at snakke sandt, vi hoster det/ Ingen skal sige god for det/ Toppen er en illusion, det mit sind ved/ Husk du falder for alt, når du står for Så vidne til forandring, om end at du tror det/ Fuck at skrive rim min bror, vi historie/
Se livet det har fået os til at falde ned på Valgte at rejse mig op, for jeg kender min skæbne/ Jeg kender min skæbne! Så ikk' stille min bror, hold dig bevægende/ ved med at gå, selvom Djævlen lige er i hælene/ Selvom Djævlen er i hælene!
Mine de gøre mig skør! Kan være naiv/ Bér til at der mere end en kugle til at tage mit liv/ De mig skør! Mine de gøre mig skør! Det nok med bars/ Set så meget i mit liv, at det ikke kan De mig skør!
Se livet det har os til at falde ned på knæene/ Valgte at rejse mig op, for jeg ikke min skæbne/ Jeg kender min skæbne! Så stå stille min bror, hold dig bevægende/ Bliv ved med at gå, selvom lige er i hælene/ Selvom lige er i hælene!